1. Nagroda Akademii Filmowej - Oscar dla najlepszej książki wydanej w 2016 roku.
Nagroda wędruje do " Chłopaka, który zakradał się do mnie przez okno"! Jest to według mnie najlepsza książka wydana w 2016, choć gdybym mogła, nagrodziłabym również " Prawo Mojżesza". Powieść Amy Harmon dostała ode mnie wyższą ocenę niż książka, którą nagrodziłam, ale do " Chłopaka, który zakradał się do mnie przez okno" mam niesamowity sentyment.
Jasne, jest to powieść niesamowicie naiwna i nierealna, ale rzadko której książce udaje się mnie doprowadzić do stanu załamania nerwowego. Tej się to udało. Była niesamowicie przesłodzona, romantyczna i właśnie to mnie w niej urzekło!
2. Oscar dla Najlepszego Aktora Pierwszoplanowego- mój ulubiony główny bohater.
Chyba nikogo nie zdziwię stwierdzeniem, że moim ulubionym bohaterem jest Percy Jackson z książek Ricka Riordana . Postać pozytywna, zabawna, nieprzewidywalna, którą nie da się znudzić. A tym bardziej nie da się go nie lubić.
Tak więc, Percy Jacksonie, synu Posejdona, chłopaku Annabeth, oblubieńcu kałamarnic i rybek wszelkiego rodzaju, wygrywasz tę kategorię i otrzymujesz Oscara!
3. Oscar dla Najlepszej Aktorki Pierwszoplanowej- moja ulubiona główna bohaterka.
Niestety, w tym roku nie przyznano nagrody w tej kategorii ze względu na brak odpowiednich kandydatek.
Kogo byście nagrodzili w tej kategorii?
4. Oscar dla Najlepszego Aktora Drugoplanowego- mój ulubiony bohater drugoplanowy.
I znów brak niespodzianki, bo wygrywa Simon Lewis, jeden z bohaterów serii Dary Anioła, którą oczywiście ubóstwiam! A jaki jest Simon? To mój wymarzony chłopak, ideał chłopaka- nerd i geek, ciemne oczy i włosy, muzyk i pokręcony artysta, a gdy trzeba waleczny i oddany mężczyzna . Czego chcieć więcej?
5. Oscar dla Najlepszej Aktorki Drugoplanowej- moja ulubiona bohaterka drugoplanowa.
Johanna Mason z " Igrzysk Śmierci", to pierwsza osoba, o której pomyślałam. Postać niezwykle wytrwała i twarda, ironiczna i odważna. Jedna z moich ulubionych bohaterek; myślę, że zasługuje na Oscara.
6. Oscar dla Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego- książka, na której tłumaczenie czekam z niecierpliwością.
Czekam i czekam cierpliwie na tłumaczenie pozostałych tomów serii o Darrenie Shanie. Wiem, że się go nie doczekam, ale nadzieja zawsze umiera ostatnia, nie?
O czym jest seria? Nie wiem, przeczytałam jedynie pierwsze trzy tomy. Opowiadają one o, że tak to ujmę, przygodach życiowych Darrena Shana, który w pewnych okolicznościach zostaje wampirem i zaczyna zmagać się ze swoją nową egzystencją.
Wszystkie trzy książki - " Cyrk odmieńców", " Asystent wampira" oraz " Tunele krwi" są króciótkie, ale mimo to świetnie się je czyta.
7. Oscar dla Najlepszego Pełnometrażowego Filmu Animowanego- moja ulubiona powieść dla dzieci.
Przyznam się szczerze, że dawno nie sięgałam po książki skierowane stricte do dzieci. Pamiętam, że kiedyś bardzo lubiłam " Magiczne drzewo: Czerwone Krzesło", więc może nagroda powinna powędrować do tej właśnie książki.
8. Oscar dla Najlepszego Krótkometrażowego Filmu Animowanego- mój ulubiony zbiór bajek dla dzieci.
Oczywiście " Baśnie Barda Beedle'a" ! Przeczytałam je ostatnio w wersji ebooka i mam zamiar je zakupić w wersji papierowej, by narysować na pierwszej stronie znak insygniów śmierci, a potem przekazywać ją następnym pokoleniom. Plan jest? Jest. Oscar jest? JEST!
9. Oscar dla Najlepszego Montażu- najlepiej wydana książka.
Chociaż " Saga Ognia i Wody: Wielki Błękit" nie do końca mi się podobała, gdyż zawiodła moje oczekiwania, to trzeba przyznać, że okładkę ma ona przepiękną. Autentycznie magiczną i tajemniczą. No i ta syrena! Normalnie postawić na półce chociażby tylko po to, by móc na nią patrzeć !
10. Oscar za Najlepszą Ścieżkę Dźwiękową- książka z muzyką w tle.
" Amy: Moja córka" to książka o życiu Amy Winehouse, niesamowitej brytyjskiej artystki. Ciężko, by nie poruszała ona tematu muzyki, gdyż to właśnie nią żyła Amy. Muzyka całkowicie ją pochłaniała, to przez nią dziewczyna pokazywała swoje emocje. Ale w pewnym sensie to też ona przyczyniła się do popadnięcia przez Amy w nałóg.
Muzyka odgrywa tutaj ogromną rolę. Jeśli będziecie chcieli przeczytać tę książkę, zachęcam do jednoczesnego słuchania utworów Amy, gdyż to one opowiadają jej historię.
11. Oscar za Najlepsze Kostiumy- najlepsza powieść historyczna.
Ojej, tutaj mam problem. Jak wiecie, uwielbiam " Córkę Kleopatry", ale " Oblubienice Wojny" są równie dobre i wciągające. Co mam zrobić?!
No cóż, zastanówmy się chwilę. " Córkę Kleopatry" przeczytałam wiele lat temu, milion razy wspominałam o niej na blogu, wychwalając ją pod niebiosa.
" Oblubienice Wojny" wpadły w moje ręce stosunkowo niedawno, bo dopiero w tamtym roku. Rzadko o nich mówię, choć to naprawdę świetna książka. Dlatego to właśnie ona dostanie w tym roku Oscara!
Oczywiście, zachęcam was do przeczytania obu tych książek :)
12. Oscar za Najlepszą Reżyserię- mój ulubiony autor/ autorka.
Ostatnimi czasy nie mam jednej ulubionej autorki. Mimo to, postanowiłam nagrodzić " Zoe Sugg" biorąc pod uwagę, jak strasznie czekam na moment, w którym będę mogła się zabrać za czytanie trzeciej części " Girl Online"!
Podlinkowałam tytuł, więc jeśli nie czytaliście tej książki, przeczytajcie moją recenzję. Może pomoże wam zdecydować, czy warto przeczytać " Girl Online" .
13. Oscar za Najlepszy Scenariusz Adaptowany- moja ulubiona ekranizacja.
14. Oscar za Najlepszy Scenariusz Oryginalny- książka, którą chętnie zobaczę na dużym ekranie.
Miałam z początku ochotę nagrodzić " Ponad Wszystko", który to film został już stworzony. Jednakże, pomyślałam o " Simonie oraz Innych Homo Sapiens", czyli ekranizacji, której powstawaniem najbardziej się jaram! Nie mogę się doczekać pierwszych zwiastunów, gdyż w obsadzie znajduje się Nick Robinson, którego bardzo lubię jako aktora ( mówię o grze aktorskiej). No dobrze, jest też super przystojny, ale to szczegół!
Będziemy mogli zobaczyć go również w " Ponad wszystko" jako Oliego- głównego bohatera. Już nie mogę się doczekać!
15. Oscar za Najlepsze Zdjęcia - książka, w której pojawiają się zdjęcia i ilustracje.
W książce " Aż po horyzont" autorka zastosowała fajny zabieg. Jest to powieść drogi, główni bohaterowie przemierzają kilka stanów, przeżywają przygody i zwiedzają ciekawe miejsca. To wszystko ilustrują zdjęcia, muzyczne playlisty, pocztówki i przemyślenia autorki, która była wszędzie tam, gdzie postacie, które stworzyła.
Sama powieść też jest interesująca, wręcz idealna na ciepły, letni wieczór. Z własnego doświadczenia wiem, że najlepiej się ją czyta siedząc na balkonie w kostiumie kąpielowym, nad głową mając słońce, a obok siebie lemoniadę. Polecam!
16. Oscary Honorowe i Specjalne- moja ulubiona książka uhonorowana nagrodą literacką.
Oparłam się tutaj o wyniki GoodReads Choice Awards. Wybrałam powieść autorstwa Rainbow Rowell pt. " Eleonora i Park". Niektórym nie przypadła ona do gustu, ale dla mnie to niezwykle wciągająca , współczesna wersja " Romea i Julii". Bardzo przyjemnie mi się ją czytało, z bohaterami udało mi się utożsamić.. myślę, że nie muszę nic dodawać.
Oscar wędruje do " Eleonory i Parka" !!!
To już wszystko na dziś! Wybaczcie , że nadużywałam słowa" niesamowicie".
Super jest ten tag, sama chyba go zrobię *-*
OdpowiedzUsuńJak już zrobisz, na pewno zajrzę :)
Usuńznioslabym wszystko tylko nie AMY xD poza tym tag abrdzo cieakwy :) milo sie czytalo. pozdrawiam i zapraszam :)
OdpowiedzUsuń<3
Usuńmnie strasznie nudził film "Gwiazd naszych wina"
OdpowiedzUsuńAmy czytałam i bardzo wzruszająca opowieść... aż wyszukiwałam na internecie zdjęć o których wspominał jej ojciec.
Naprawdę? Też ich szukałam ! :)
UsuńJeśli chodzi o Gwiazd naszych wina, to rozumiem cię. Wiele moich znajomych miało te same odczucia co ty :)
Widzę, że lubisz Cassandrę Clare. A czytałaś może „Panią noc. Mroczne intrygi.”? Jak to przeczytasz, z pewnością zmienisz swojego ulubionego bohatera na Juliana. Gwarantuję:)
OdpowiedzUsuńNiestety nie czytałam. Jeszcze :) Zobaczymy jak to będzie z tym ulubionym bohaterem, jak już uda mi się tę książkę przeczytać .
Usuń